תכנון עיצוב בית כפרי

מי לא חולם, או לפחות חולפת בו המחשבה, על החיים בבית הקטן בערבה.
אותו מבנה מבודד באחו, הנבנה בעמל ויזע, תוך כריתת גזעי עץ ביער, מדרגות קלות
בכניסה המובילות למרפסת כפרית המשמשת כמבואה לבית, ולמעלה עליית גג בעלת
חלונות פשפש עם נוף לשדות התבואה באופק..

את החלום הזה רובנו מנסים ליישם בבית אופנתי כפרי של שנות האלפיים, עם ריצוף גרניט פורצלן בשילוב wifi ומזגן מיני מרכזי. בבית בו משולבים נגיעות המבוססות על העיצוב הכפרי העכשווי, תוך העתקת אלמנטים הנלקחים מבתים וירחונים באירופה ובארה"ב.

והסיבות ידועות:
הבית הכפרי מספק תחושה של חיבור אל העבר בעל שורשים יומרניים, כנים ופשוטים ויום-יומיים – וככאלה אנחנו.

תכנון עיצוב בית כפרי צריך להקיף מספר חללים כגון המטבח, הסלון, פינת האוכל, חדר השינה ואפילו את מתחם האמבטיה.

רוב החומרים בהם נשתמש חמימים במראה הגולמי והטבעי שלהם, כמו לוחות ברזל שחורים ולא מגולוונים, קורות עץ וקרשים חשופים ומסוקסים, מחוספסים ולא מלוטשים, אבנים טבעיות מסוגים שונים לא מלוטשים ובדי טקסטיל בגוונים פסטלים ומעושנים.
כשבמעטפת ניצור אווירה של מרקמים, צורות ופסים.

לצבע ולגוון השולט מוטיב חשוב בעיצוב הכולל של החלל. בפלטות הצבעים נמנים גווני אדמה עדינים בעלי נגיעות מהעולם הטבעי, השראות של ירוק ליים, גווני שמנת ואופויט, יחד עם אלמנטים של נחושת וחמרה וחרדל.

עם זאת, חשוב שהגוון החום לא יהיה דומיננטי יתר על המידה, נגיעות של צבעים בהירים ישלבו צלילים מוכרים כמו זהב, כחול ג'ינס, טורקיז ואפילו צהוב בננה.

שילוב האלמנטים בבית חייב לעשות בתכנון נכון ופרקטי, שיאזן את כניסת האור לבית ולנישות החבויות השונות ושיקנה פתיחות ומרחב, ולא יכביד על החלל.

אלמנטים מוכרים כמו פיתוחים על החזיתות, קורות עץ וקרניזים בתקרה וסביב הפתחים, בחיפוי קירות באבן טבעית ובריקים שונים מפירוק, או באח יצוק ברזל מוקף לבני אבן טבעית. רצפות מחופות פרקטים טבעיים מעצי אלון/טיק במבוק וכד. כל אלו, במינון נכון, יוסיפו ויחזקו את הקשר אל החצר והטבע.

שלב הגמר ולמעשה השכבה האחרונה היא שילוב החפצים, אביזרים ורהיטים שישתלבו בעיצוב הכולל. נפרוט מספר רעיונות לעיצוב כפרי לבית:

בסלון: קורות גג או עמודי עץ מוטבעים או בציפוי חיצוני, בגב הסלון קיר בחיפוי בריקים, או טיח בשליכט אקרילי מחוספס וחמים. בפינת הישיבה המרכזית ספת בד פשתן או קטיפה בגוון חלק. לסלון נינוח ומזמין שילוב כריות נוי עמוסות אחת על השנייה בגווני הקיר. לצד הספה כורסא או שתיים בעיצוב שונה בריפוד בד פסים או מעוטר המתחבר לגוון כריות הנוי. ובמרכז שולחן עץ אלון חשוף ומחוספס עם רגליים מפורזלות או גלגלי ברזל.

בחדר השינה: הרצפה בחיפוי גלריית פרקט טבעי (עדיף ופרקטי יותר משטיח קיר לקיר), עליו מיטת עץ רחבת ידיים, באופציה לשילוב אפריון ממעל. לצד ארונות הבגדים שידת רטרו אירופאית ישנה בגוון ירקרק אפרפר ואו שידת איפור ואפילו דסק ישן ומעליו מראה לשימוש זמין. לצידי המיטה מנורות אהיל בבד מעוטר על בסיס רגל חרס עץ או ברונזה. לוילונות בחדר השינה חשיבות גבוהה, עדיפות לבדים כבדים כמו קטיפה או ג'קרד, בשילוב גוונים של בהיר לצד כהה.

פינת האוכל: הפריט הדומיננטי ביותר הוא כמובן השולחן הכפרי בפינת האוכל – האובייקט המרכזי. בדרך כלל יהיה שולחן מעץ אלון או ערמון או בוקיצה בעל פלטה גושנית מאסיבית מגזע עבה מגולף בעל קוים נקיים. למהדרין מומלץ על פלטת שולחן מעצים ממוחזרים או עץ מפירוק שעבר טיפול והסבה. כסאות האוכל לרוב בפריים עץ חשוף בשילוב ברזל או בשילוב ריפוד בגווני האופוייט – קרם, לרוב ללא ידיות. הקיר לצד השולחן בעל חיפוי אבן או שליכט, וחלונות גדולים עם וילונות בהירים ומוסטים לאווירה חמימה.

לסיכום, מגוון רחב של אפשרויות מספק לנו הטבע להעברת החוויה הכפרית לתוך ביתנו, וכל אחד יכול לממש את הפנטזיה הכפרית שלו בחומרים בצבעים ובצורות האהובות עליו.